Merhaba arkadaşlar,

Başka bir harici hedef e-posta adresine bir e-posta gönderdikten sonra bu hatayı alıyorsanız, Gri Listeleme veya Gecikme yöntemini kullanan bir spam engelleme sistemine sahip oldukları veya bizim böyle bir engelleme ile karşı tarafı süzdüğümüz anlamına gelir.

Bu yöntem, bir spam sunucusunun size aynı mesajı bir süre içinde birden fazla göndermeyeceği fikrine dayanır. Gri listeleme, bilerek geçici bir hata oluşturur ve gönderen sunucunun daha sonra geri gelmesini ve e-postayı yeniden iletmeyi denemesini bekler. Normal bir sunucu, bir süre bekler, tekrar dener ve ardından postayı teslim etmeyi başarır. Bir toplu e-posta motoru (spam gönderici) bir kez dener ve ardından e-posta sonsuza kadar kaybolur.

Gri listeleme mekanizması, her biri gönderen adresi, alıcı adresi ve gönderen e-posta sunucusunun IP adresinden oluşan onaylı göndericilerin bir veritabanını tutar. İlk kez yeni bir kombinasyon bulunduğunda, gönderen e-posta sunucusuna şuna benzer bir mesaj geri gönderilir:

451 4.7.1 Lütfen daha sonra tekrar deneyin

Gönderen e-posta sunucusu X dakika geçmeden tekrar denerse, tekrar geçici bir hata alırsınız. X dakika geçtikten ve gönderen sunucu tekrar denedikten sonra e-posta geçecek ve gönderen üçlüsü "beyaz listeye alınmış" olarak kaydedilecektir. Bu, aynı göndericiden aynı alıcıya sonraki e-postaların gecikmeden teslim edileceği anlamına gelir.

Size e-posta gönderen biri bu hatayı alıyorsa, cPanel'inizdeki "ASSP Spam ve Virüs Koruması" bölümündeki Gecikme Filtresini etkinleştirdiğiniz anlamına gelir.